Contents
#
Total cost of living in Ayia Napa 🇨🇾 for two person with average consumption for one month will be ~ 1199.09 $, no rent
price included. Current prices of 54 goods and services in 10 categories in Ayia Napa. Prices of food, restaurants,
transportation, utilities, clothing and apartment rent & buying costs in Ayia Napa. Average salaries also included.
Sports And Leisure
#
| Name |
Price converted to USD |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult |
60.65 |
| Tennis Court Rent, 1 Hour on Weekend |
12.13 |
Transportation
#
| Name |
Price converted to USD |
| One-way Ticket, Local Transport |
1.82 |
| Monthly Pass, Regular Price |
41.45 |
| Taxi Start, Normal Tariff |
7.28 |
| Taxi, price for 1 km, Normal Tariff |
0.47 |
| Taxi, price for 1 hour Waiting, Normal Tariff |
14.56 |
| Gasoline, 1 liter |
1.44 |
| Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) |
24260.8 |
Buy Apartment
#
| Name |
Price converted to USD |
| Price per m2 to Buy Apartment in City Center |
1819.56 |
| Price per m2 to Buy Apartment Outside of City Center |
1492.04 |
Salaries And Financing
#
| Name |
Price converted to USD |
| Cinema ticket, 1 Seat |
9.7 |
| Average Monthly Net Salary, After Tax |
1012.89 |
| Mortgage Interest Rate in Percentages for 20 Years Fixed-Rate, Yearly, Fixed-Rate |
5 |
Utilities Per Month
#
| Name |
Price converted to USD |
| Basic utilities for 85m2 Apartment including Electricity, Heating or Cooling, Water and Garbage |
157.7 |
| Prepaid Mobile Tariff Local, price per 1 min, No Discounts or Plans |
0.12 |
| Internet, 60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL |
121.3 |
Markets
#
| Name |
Price converted to USD |
| Water, 0.33 liter Bottle |
1.42 |
| Milk, Regular,1 liter |
1.56 |
| Loaf of Fresh White Bread, 0.5 kg |
1.7 |
| White Rice, 1 kg |
3.03 |
| Eggs, 12 pack |
2.78 |
| Local Cheese, 1 kg |
5.25 |
| Chicken Breasts, Boneless and Skinless, 1 kg |
8.19 |
| Beef Round or Equivalent Back Leg Red Meat, 1 kg |
8.37 |
| Apples, 1 kg |
1.21 |
| Banana, 1 kg |
2.43 |
| Oranges, 1 kg |
2.18 |
| Tomato, 1 kg |
2.43 |
| Potato, 1 kg |
1.21 |
| Onion, 1 kg |
1.26 |
| Lettuce, 1 head |
0.61 |
| Water, 1.5 liter Bottle |
1.21 |
| Bottle of Wine, Mid-Range Price |
5.16 |
| Domestic Beer, 0.5 liter Bottle |
1.52 |
| Imported Beer, 0.33 liter Bottle |
1.82 |
| Pack of Cigarettes |
5.09 |
Clothing And Shoes
#
| Name |
Price converted to USD |
| Pair of Jeans in a Chain Store Like George, H&M, Zara, etc. |
145.56 |
| Summer Dress in a Chain Store Like George, H&M, Zara, etc. |
18.2 |
| Pair of Running Shoes, Mid-Range Price |
103.11 |
| Pair of Leather Business Shoes |
133.43 |
Childcare
#
| Name |
Price converted to USD |
| Private Preschool or Kindergarten, Monthly for 1 Child |
333.59 |
| International Primary School, Yearly for 1 Child |
7278.24 |
Restaurants
#
| Name |
Price converted to USD |
| Meal in Inexpensive Restaurant |
12.13 |
| Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course |
42.46 |
| McMeal at McDonalds or Alternative Combo Meal |
10.92 |
| Domestic Beer, 0.5 liter Draught |
3.64 |
| Imported Beer, 0.33 liter Bottle |
4.85 |
| Cappuccino |
4.04 |
| Coca-Cola, 0.33 liter Bottle |
2.43 |
Rent Per Month
#
| Name |
Price converted to USD |
| One bedroom apartment in city centre |
606.52 |
| One bedroom apartment outside of city centre |
454.89 |
| Three bedroom apartment in city centre |
1213.04 |
| Three bedroom apartment outside of city centre |
1031.08 |
Sources
#